אודות אסם

מפעל גבעול - במבה

מפעל גבעול, הממוקם באזור התעשייה של חולון, הוא אמנם הקטן שבמפעלי אסם, אך מיוצר בו החטיף האהוב והוותיק, ללא ספק אחד ממוצרי הדגל של אסם - במבה.
קווי הייצור במפעל מוקדשים כמעט כולם לבמבה, ובנוסף מיוצרים במקום גם חטיפי פופקו ובמבה מתוקה. במתחם גבעול פועל מרכז מבקרים המארח בעיקר ילדים, ועורך להם היכרות עם תעשיית המזון בכלל, ועם מפעל הבמבה בפרט.

את מפעל הבמבה בחולון אי אפשר להחמיץ - ניחוח הבמבה נישא למרחוק, ודמות "התינוק של במבה", הניצבת בשערי המפעל, אינה מותירה מקום לספק - כאן מייצרים את החטיף האהוב, המבוקש והנמכר ביותר בישראל.

 

כיצד התחיל הכל? 

ההתחלה, בשנת 1963, לא האירה למפעל פנים. הגרסה הראשונית של הבמבה, חטיף תירס גרוס מותפח, היתה אמורה להיות בעלת ציפוי גבינה ארומטי. אולם, הטעם שהיה פופולרי מאוד בארה"ב, לא חצה את גבולות הטעם הישראלי. באסם מצאו פתרון והחליפו את הגבינה בציפוי חמאת בוטנים - ומאז כל השאר היסטוריה.

היסטוריה של טעמים ומרקמים שהפכו חלק בלתי נפרד מזכרונות הילדות של רבים מילדי ישראל. היסטוריה של הצלחה שיווקית מסחררת, אשר נבנתה וטופחה במשך עשרות שנים.

חטיף במבה התחיל את דרכו בקנטינות השקם ובמלחמת ששת הימים, כבש את ליבם של החיילים, אשר הביאו אותו הביתה בתום המלחמה, והפכו אותו לחטיף לכל המשפחה.

המפעל הינו בעל תקן של ISO 9002. מחלקת הייצור במפעל גבעול היא מחלקה אוטומטית לחלוטין. פועלים בה שישה קווי ייצור - במבה עיגולים, במבה אדומה, פופקו, קומיקס ושני קווים של המוצר המוביל - הבמבה הקלאסית.

 

תהליך הייצור

בתהליך הייצור מועברים גריסי התירס למכונה, שהופכת אותם בתהליך מיוחד של לחץ לפתיתים נפוחים ולבנים בצורה של במבה, אבל חסרי טעם. פתיתים אלה עוברים למיכלי אחסון, ומשם לתנור מייבש, שמעניק לה מירקם פריך. טעמו של המוצר מוענק לו בתופי הציפוי. עיקר הציפוי עשוי מחמאת בוטנים והוא מכיל גם ויטמינים, כדי להעניק למוצר ערך תזונתי גבוה. כמובן שכל המרכיבים במוצר הם טבעיים.

כמעט מדי יום מסיירים במפעל תלמידים, הנהנים מחווית הלימוד על פסי הייצור במקום, על חומרי הגלם מהם מכינים במבה, כיצד מייצרים את הבמבה ומחכים בעיקר למתנות שמחכות בתום הסיור.

 

למרכז המבקרים              לאתר במבה