אודות אסם

מפעל יקנעם

בין עצי אורן מוריקים, למרגלות הכרמל, שוכן מפעל יקנעם של אסם. נטוע בלב אזור תעשייה עתירת ידע, מביא מפעל יקנעם את בשורת ההייטק בתחום המאפה. מוצרים חדשניים, פרי פיתוח מקומי, כמו גם מחלקת פסטה איכותית ומחלקת ייצור במבה, מציבים את המפעל בשורה הראשונה של תעשיית המזון הישראלית.

המפעל שהוקם בשנת 1974 בתוך אזור התעשייה החדש של יקנעם, בין חברות הייטק למפעלי תעשייה, בולט המבנה המטופח, הגדול, ובעיקר - הריחני. זהו מפעל יקנעם של אסם. ניחוחות אפייה עולים ממנו ועוטפים את האזור כולו, עד שקשה לחלוף על פניו מבלי לפתח חשק לעוגייה קטנה...

 

מרכז המאפה של החברה

כשנפתח המפעל, בשנת 1975, ייצרו בו בעיקר דברי מאפה. עם השנים גדלה פעילותו, וכאשר עבר הרחבה בשנת 1997 שבמהלכה הוכפל שטחו והוכנסו בו שלושה קווי אפייה, הפך מפעל אסם יקנעם למרכז המאפה של החברה.                                  

במפעל מייצרים שתי משפחות מוצרים: משפחת מוצרי האפייה - קרקרים, ביסקוויטים, עוגיות וכעכים, וכן עוגות, לאחר שמפעל "עוגות הבית" הועבר מכרמיאל ליקנעם.

 

אבטחת איכות

נושא האיכות עובר כחוט השני לאורך כל תהליכי הייצור במפעל, והעובדים בקווי הייצור הם האחראים על איכות המוצר לאורך כל הדרך. הם אלה שמבצעים את בדיקות האיכות, על-פי ההוראות והתקנים הנדרשים, והם אלה שמתריעים אם וכאשר מתגלות בעיות בייצור. בשיטה זו, המכונה "בקרה עצמית", העובדים שותפים לכל התהליכים ולכל המאמצים הנעשים במפעל כדי לשפר את האיכות.

אנשי אבטחת איכות - המונים עשרה עובדים בקווים ושלושה עובדים העוסקים בבדיקת חומרי גלם - מבצעים בדיקות אקראיות בכל התחנות במפעל, וזאת כדי לבדוק שכל הפעולות הנדרשות מבוצעות כראוי. בנוסף לכך, עוסקים אנשי אבטחת איכות בבדיקת ניקיון, שמירה על כללי היגיינה של העובדים, בדיקות סביבתיות (אוויר, לחות, מים), שמירה על ביצוע הוראות עבודה, בדיקות של מוצרים לאורך חיי המדף שלהם על-פי תקן 9002 ISO, מעקב אחר מוצרים חדשים ועוד.

המפעל מעסיק רבים מבני יקנעם, ורואה עצמו חלק אינטגרלי מהקהילה המקומית. מעורבות אסם יקנעם בחיי הקהילה באה לידי ביטוי בפעילויות בבתי ספר מקומיים, סיוע לארגוני צדקה, למוסדות לקשישים ולפרוייקטים חינוכיים הנערכים במשותף עם תלמידי בתי הספר בעיר. כך, למשל, מדי שנה מתלווים תלמידי כיתות ח' למנהלי המחלקות ומתוודעים אל נושא התעשייה והייצור.
במפעל מקפידים על מראה המפעל המטופח, ובעשר השנים האחרונות זוכה המפעל מדי שנה בחמישה כוכבי יופי, ובשנת 99' הוא זכה אף בדגל היופי.