מפעל יקנעם

מפעל יקנעם

בין עצי אורן מוריקים, למרגלות הכרמל, שוכן מפעל יקנעם של אסם. נטוע בלב אזור תעשייה עתירת ידע, מביא מפעל יקנעם את בשורת ההייטק בתחום המאפה. מוצרים חדשניים, פרי פיתוח מקומי, כמו גם מחלקת פסטה איכותית ומחלקת ייצור בייגלה, מציבים את המפעל בשורה הראשונה של תעשיית המזון הישראלית.

המפעל שהוקם בשנת 1974 באזור התעשייה החדש של יקנעם, בין חברות הייטק למפעלי תעשייה, בולט בגודלו, ברמת טיפוחו ובעיקר – בניחוחות האפייה הנפלאים העולים ממנו ועוטפים את האזור כולו, עד שקשה לחלוף על פניו מבלי לפתח חשק לעוגייה קטנה.

 מרכז המאפה של החברה

כשנפתח המפעל בשנת 1975, ייצרו בו בעיקר דברי מאפה. עם השנים הורחבה פעילותו, עד שבשנת 1997 הוכפל שטחו והוכנסו בו שלושה קווי אפייה והמפעל הפך למרכז המאפה של החברה.

במפעל מייצרים ארבע משפחות מוצרים:

משפחת מוצרי האפייה (קרקרים, ביסקוויטים, עוגיות), משפחת הכעכים, משפחת מוצרי הפסטה ומשפחת העוגות (לאחר שמפעל "עוגות הבית" הועבר מכרמיאל ליקנעם).

המפעל מייצר כמה מהמוצרים האהובים ביותר בישראל כמו בייגלה אסם, קרקר לחמית, עוגות הבית, פתי בר אסם ועוד רבים אחרים. המפעל גם מייצר מוצרים רבים הנמכרים ברחבי העולם עם ביקוש הולך וגובר משנה לשנה.

אבטחת איכות

נושא האיכות עובר כחוט השני לאורך כל תהליכי הייצור במפעל והעובדים בקווי הייצור הם האחראים על איכות המוצר לאורך כל הדרך. הם אלה שמבצעים את בדיקות האיכות, על-פי ההוראות והתקנים הנדרשים, והם אלה שמתריעים אם וכאשר מתגלות בעיות בייצור. בשיטה זו, המכונה "בקרה עצמית", העובדים שותפים לכל התהליכים ולכל המאמצים הנעשים במפעל כדי לשפר את האיכות.

אנשי אבטחת האיכות, המונים עשרה עובדים בקווים ושלושה עובדים העוסקים בבדיקת חומרי גלם, מבצעים בדיקות אקראיות בכל התחנות במפעל על-מנת לוודא שכל הפעולות הנדרשות מבוצעות כראוי. בנוסף לכך, עוסקים אנשי אבטחת האיכות בבדיקת ניקיון, שמירה על כללי ההיגיינה של העובדים, בדיקות סביבתיות (אוויר, לחות, מים), שמירה על ביצוע הוראות עבודה, בדיקות של מוצרים לאורך חיי המדף שלהם על-פי תקן 9002 ,ISO מעקב אחר מוצרים חדשים ועוד.

במפעל מקפידים על מראה המפעל המטופח וב- 2014 זכה המפעל שוב בחמישה כוכבי יופי – הציון הגבוה ביותר המוענק במסגרת תחרות ארץ ישראל יפה.

המפעל מעסיק רבים מתושבי יקנעם וישובי הסביבה, כולל עובדים עם צרכים מיוחדים, ורואה עצמו חלק אינטגרלי מהקהילה המקומית. מעורבות אסם בחיי הקהילה באה לידי ביטוי בהשתתפות ביום המעשים הטובים הארצי, בפעילויות בבתי ספר מקומיים, ובסיוע לארגוני צדקה ולמוסדות לקשישים.